Directions
Имам много любими и интересни книги свързани с тематиката на нашия портал. Една от тях е Juicing Bible на Pat Crocker. Той е дългогодишен билкар и е посветил една част от книгата си на билките, които е хубаво да се избягват по време на бременност. При възможност да се проучи тяхното въздействие върху организма на бременната жена преди употреба. Знам, че имаме добри и опитни билкари и в България, това не го оспорвам.
1. Алое Aloe vera (за външна употреба само) – Листата са силно очистително средство и не са за вътрешна употреба.
2. Ангелика (Лечебна пищялка) Angelica Archangelica – Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
3. Блатен аир Acorus calamus – Аирът е мощен антиоксидант, който има специално въздействие върху централната нервна система и се използва при множество заболявания свързани с нея. Някои европейски и азиатски разновидности на блатния аир съдържат канцерогенното и плодоувреждащо вещество асерон, което представлява до 80% от етерично масло в коренището. По тази причина не се препоръчва аира да се приема вътрешно, освен под лекарско наблюдение. Да не се приема от бременни и кърмачки.
4. Бучу BArosma Betulina – Да не се приема на гладно; бучу може да предизвика дразнене на стомаха и червата; да не се употребява от бременни жени или кърмачки, както и oт хора с бъбречни инфекции.
5. Бял оман Inula helenium – Съдържа етерично масло, сесквитерпенови лактони, инулин, тритерпени, алкалоиди, горчиви вещества; противовъзпалително, противокашлично, противоглистно действие. Възбужда стомашната секреция и подобрява храносмилането. При болезнена и нередовна менструация,укрепва тонуса на матката.
6. Водна детелина Menyanthes trifoliata – Странични ефекти: алергични реакции; гадене; повръщане.
7. Вратига (Tанацетум) Tanacetum parthenium – Не приемайте по време на бременност. Растението е забранено в някои страни, тъй като носи риск от токсичност и трябва да се използва само под ръководството на опитен билкар. Стимулира менструално течение.
8. Гинко билоба Ginkgo biloba – Основното действие на гинко билоба е, че засилва кръвообращението и има съдоразширяващо действие.
9. Джинджифил Zingiber officinale – Препоръчват се билкови чайове с джинджифил на бременни жени през първия треместър от бременността, защото джинджифилът потиска гаденето и повръщането. Ползвайте пестеливо. Предполагам заради сгряващия ефект.
10. Есенен минзухар (Мразовец, кърпикожух, качунка, пъди овчар) Colchicum autumnale – Може да попречи на деленето на клетките и води до вродени дефекти.
11. Етерични масла – да се ползват пестеливо.
12. Жен шен Panax ginseng, Panax quinquefolium, Eleutherococcus senticosus.
13. Жълта тинтява Gentiana lutea – Поради високата концентрация на горчиви вещества, които значително стимулират стомашно-чревния тракт, на бременни жени или пациенти, страдащи от високо кръвно налягане или язви, не се препоръчва.
14. Западна Туя Thuja occidentalis – Маточен и менструален стимулант който уврежда и плода.
15. Змийско мляко Chelidonium majus – Маточен стимулант, може да предизвика преждевременни контракции.
16. Зърнастец Rhamnus frangula – очистително средство; билката усилва перисталтиката на дебелото черво, без да дразни лигавицата на тънките черва. Затова корите на зърнастеца се считат за нежно слабително средство, подходящо за тежко болни и бременни. Лаксативният ефект на зърнастеца намалява при продължителна употреба. Настъпва привикване. За постигане на задоволителен ефект е необходимо дозата да се увеличи. Това обаче може да причини странични явления като: отпадналост, мускулна слабост, обезводняване, диарии. В големи дози може да предизвика аборт.
17. Кайен пипер Capsicum minimum – Във високи дози води до стомашни смущения; да се ползва пестеливо.
18. Кафе Coffea arabica – стимулант; може да раздразни бебето.
19. Кисел Трън Berberis vulgaris – Съдържа високи нива беберин, който е маточен стимулант.
20. Китайска ангелика Angelica sinensis – Oказва диуретично действие и се прилага при възпалителни процеси на пикочо-половата система. Често наричат Китайската ангелика женски женшен. Тя нормализира хормоналния баланс в женския организъм. Възстановява редовността на цикъла при алгодисменорея, отстранява болезнените усещания. Действа благоприятно при гинекологични заболявания, свързани със застойни явления в малкия таз. Възстановява менструалния цикъл след отмяна на хормонални препарати. В китайската медицина се използва за облекчаване при раждане.
21. Корен от памук Gossypium herbaceum.
22. Лечебен исоп Hyssopus Officinalis – Използва се предимно за лечение на стомашно-чревни проблеми, особено на газове и липса на апетит. Исопът има леко спазмолитично и диуретично действие върху пикочния мехур.
23. Подбел Tussilago farfara – Билката съдържа слузни вещества, горчивото вещество тусилагин, танини, сапонини, органични киселини, пигменти и др.; следи от пиролизидинови алкалоиди. По нови данни пиролизидиновите алкалоиди имат канцерогенно действие.
24. Пчелник Marrubium vulgare – При бронхити, жлъчни заболявания, възпаление на черния дроб, язвена болест, високо кръвно налягане, липса на апетит, колит, нередовна менструация.
25. Сангвинария Sanguinaria canadensis – Съдържа протопин- вещество, открито в опиума. През 1800-те, екстрактите понякога били използвани като наркотични болкоуспокояващи.Билката може да бъде силно токсична, ако е погълната в по-голяма доза.
26. Саротамнус Sarothamnus scoparius (Broom) – диуретик; регулира сърдечния ритъм; маточен стимулант.Изофлавоните в него са естрогенни.
27. Син Кохош Caulophyllum thalictroides – Не трябва да се приема по време на бременност (особено първите 3 месеца), защото има естрогенни ефекти. Въпреки че исторически билката е била използвана за предизвикване на маточни контракции по време на раждането, тя не трябва да се използва за тази цел, тъй като може да бъде много опасна, ако лекарят не е запознат с дозата.
28. Сминдух Trigonella foenum graecum – Да не се приемат лечебни дози по време на бременност. Маточен стимулант. Диосгенинът и тигогенинът (сапонини) са химически подобни на естрогенните и стероидни хормони. Те помагат за балансиране нивата на женските хормони и може би помагат за компенсиране на липсата им след менопаузата.
29. Хидрастис Hydrastis Canadensis – Маточен стимулант.
30. Хмел Humulus lupulus При липса на апетит, в критическа възраст, при безсъние, полюции, при полова възбуда, болезнена менструация, възпаление на простатата.
31. Хрян Amoracia lapathifolia – Като джинджифила.
32. Цитисус (Гроздана, Зановец) Cytisus scoparius – Причинява контракции; може да раздразни бебето.
33. Черен кохош, Kлопогон, Цимифуга (Cimicifuga Racemosa) – Големите дози могат да предизвикат нежелани ефекти, включително: виене на свят, гадене, повръщане, болки в корема, диария, главоболие, хипотония, ставни болки, мастодиния, забавен сърдечен ритъм, намаляване на пулса, бавен пулс, изпотяване, тремор, световъртеж, намаляване на зрението, наддаване на тегло.Черният кохош съдържа химикали, подобни на естрогена.
34. Черен оман Symphytum officinale – Съдържа токсични химикали, които преминават през плацентата; не е за вътрешна употреба.
35. Cascara Sagrada Rhamnus purshiana – Силно лаксативно действие.
36. trillium всички видове
Изводът, който можем да си направим, е че билките, които играят роля в баланса на хормоните, не е хубаво да влизат в употреба по време на бременност. А с храните, които сгряват, и с етеричните масла е хубаво да внимаваме. Все пак всичко е индивидуално.
За поясненията съм използвала следните линкове:
http://www.biberonbg.com/info/herbs_and_pregnancy.htm
http://www.moetodete.bg/bremennost/bilkite-pri-bremennost.html
http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1
http://bilka.info/
http://www.zdravnitza.com
2 Comments Hide Comments
Future Health, не бих съветвал никого да се ограничава само и единствено с билките и подправките в този списък, тъй като само с описването на добре познатите такива бихме могли да напишем няколко книги. Важно е човек да обръща внимание и на телесните сигнали, които по един или друг начин подсказват за нашето здраве (състояние на коса, нокти, кожа, храносмилане, настроение, качество на съня и мн. др.)
Колко дълъг списък само. Благодаря за информацията!