Directions
Много често получаваме запитвания от наши потребители дали е добре да се накисват ядките и семената в рецепти, където се пасират или не. Затова решихме да обобщим информацията и накратко да обясним защо според нас е добре да се накисват различните зърнени култури, ядки и семена. По време на този процес се премахват ензимните инхибитори в растителните култури, което допринася за по-лесното усвояване на ценните за организма вещества. Най-добре е да се накисват през нощта или през деня, когато сте на работа. Това ще Ви гарантира 8-10 часа накисване, което покрива всяка продължителност на накисване за различните култури в покълващите таблици от различни източници. Винаги накисвайте семената/ядките/зърната във филтрирана или пречистена вода, защото така ще им осигурите максималния комфорт за начало на развитието (покълването). В някои случаи нефилтрираната вода може да съдържа повишени нива на варовик или други нежелани вещества, което може да има пагубно въздействие върху вашите култури и техния бъдещ вкус. След края на накисването винаги прецеждайте и старателно измивайте своите семена и ядки на течаща вода, за да се избавите от остатъчните инхибитори, които доста често попиват в повърхностния слой на семената.
И в заключение не забравяйте, че краят на накисването е равносилно на половината извървян път до отглеждането на кълнове. Остава само да оставите накиснатите култури на стайна температура и да ги измивате регулярно с вода. След няколко дена те ще Ви се отблагодарят за грижите с приятни и вкусни зелени стръкчета и листенца, съхранили в себе си искрата на пораждащия се живот и огромни запаси от ценна за всеки от нас енергия.
5 Comments Hide Comments
Здравей, Лина!
Технически погледнато няма причина за притеснение да се консумира в това състояние боба. Единствения проблем, който може да възникне е неговия вкус, който в прясно покълнало състояние е леко сладникъв, а в по-късна фаза на растежа придобива леко тръпчив и горчив вкус. Ако не усещате неприятен вкус и/или мирис, не бих го изхвърлил.
Друго, което може да опитате е да си приготвите някой вид кюфтенца, в които участва мунг или леща, защото в този случай комбинацията от зеленчуци, ядки и подправки ще го превърне във вкусно и приятно блюдо (стига наистина горчивината да не е много засилена!)
Здравейте! Имам питанка,накиснах си боб мънг,плакнех го сутрин и вечер но последните 2 дни го забравих,и той поникнал около 6 см и са започнали да му излизат листенца(3-4мм).Беше накиснат само във вода-леко влажен го поддържах.Става ли за консумация в този вид или да го изхвърля?
Здравей, Sisi!
Изплакването на течаща вода се препоръчва, за да се отмият отделилите се във водата при накисване инхибитори. В някои случаи те водят до затрудняване на храносмилането и имат неприятно тръпчив вкус. Ние също ползваме филтър-приставка Брита и използваме такава вода за накисването. Ако не желаеш да изплакваш след накисване с чешмяна вода, можеш да правиш това и с филтрирана вода от каната, стига това да не натоварва бюджета. В нашия случай филтър-приставката е статично вързана към чешмата и с преместване на ключ тече филтрирана вода директно.
Аз си мисля, че няма да е толкова голям проблем семената/ядките или зърната да се изплакват на течаща вода, освен в случаите на изрично упоменаване за влошени качества на питейната вода. Все пак идеята е да се изплакне, след което да се отцеди водата, така че тя ще остане в минимални количества.
Избора и преценката оставяме на вас, разбира се!
Успех и бъдете здрави!
Здрасти отново!
Пропуснал съм да отговоря на втория въпрос за накисването. По принцип всички култури изискват различна продължителност на накисване, но това в никакъв случай не означава, че малко по-дълъг период ще им навреди. Естествено не бива да се прекалява и да се поддържа нормална стайна температура на водата за накисване, тъй като семената започват да покълват и може да се вмиришат.
Изплакването на кълновете е много важно, за да се отмиват добре всички отходни вещества и инхибитори (веществата, блокиращи растежа на културите до достигане на благоприятна среда). Колкото по-често се изплакват, толкова по-добре е за самите растения, но това е доста трудоемко. Обикновено обилно изплакване сутрин и вечер е достатъчно, освен в изрично упоменаване на друг препоръчителен режим на промиване.
Микро фермата (уред за покълване) вкъщи промива културите 4-5 пъти на ден, като количеството изразходвана вода за денонощие е около 3-4 литра. Така покълналите неща са много свежи, имат хрупкава консистенция и минимален вкус на трева. При нея не е необходимо предварително накисване. Люцерната (alfalfa), например, има голяма разлика, когато я покълваме в микрофермата и
в обикновен съд. В уреда се полива много по-често и вентилацията е по-добра.
Пожелаваме Ви вкусни и зелени кълнове!
Винаги ли трябва да изплакваме под течаща вода,та нали тя може да е замърсена?Аз имам Кана Брита вкъщи и накисвам с вода от нея.Така и плакна…може би не се изплаква всичко добре,особено слузообразуващите,но не ми се използва мръсната чешмяна вода…какво да правя,нбякакви идеи?
А според вас една нощ достатъчна ли е на всички култури във вода,аз гледам да държа кълновете си по 24 часа,така съм чувала.После изплаквам сутрин и вечер(пак с малко филтрирана вода,не под течаща) само,а тук чета,че трябва по-често,така ли?