Directions
В днешното търсене за идея за училищния обяд на малката ни готвачка попаднах на интересна рецепта на прекрасния суров кулинар Ръсъл Джеймс за карфиол със сос от сирене. Не можахме да се сдържим и решихме, че това си заслужава да се опита. Вкуса на това ястие дотолкова допадна на половинката, че решихме да го добавим към фаворитите ни и да си го приготвяме по-често. А както винаги се получава, Вие сте първите, с които споделяме всично новооткрито и изпитано, така че нека и този път да не правим изключение от това неписано правило:
Продукти:
За сиренето:
- 1 1/2 чаши кашу, накиснато за 20 минути във вода
- 2 ч.л. накълцан пресен розмарин (може и сушен)
- 2 с.л. екстра върджин зехтин
- 2 ч.л. лимонов сок
- 6 с.л. вода
- 3 с.л. хрантелна мая
- 1/2 ч.л. хималайска или морска сол
- щипка кайен/чили пипер (по желание)
- щипка куркума
За карфиола:
- 1 глава карфиол, накъсана на малки цветчета (4-5 чаши)
- 1 с.л. лимонов сок
- 1 с.л. екстра върджин зехтин
- 1/2 ч.л. хималайска или морска сол
- Щипка куркума
Приготвяне:
Започнете готвенето като смесите всички съставки за карфиола в дълбока купа или найлонова торбичка за да се маринова карфиола. От време на време разбърквайте с лъжица, за да може всяко цветче да поеме аромата. Оставете цветчетата да се овкусяват за 20-30 минути.
Докато чакате мариноването да приключи, се заемете със сиренето. За целта смесете всички изброени съставки в блендер и пасирайте на максимални обороти до получаването на фино бледо жълто фино сирене за мазане.
Преди сервиране смесете овкусения карфиол и сиренето и го разбъркайте добре. Разпределете ястието в купички и непосредствено преди сервиране го поръсете със ситно накълцан пресен лук. Приятен апетит!
* Ако имате малко повечко време можете да поставите всяка купичка в дехидратор за 1-2 часа да се загрее, след което да поръсите с пресния лук и да сервирате.
12 Comments Hide Comments
Здравей, Гери.
Радваме се, че вкусът на това мезе е допаднал както на вас, така и на половинката. Ако, обаче, това ястие е 1х1 с картофената салата, значи не сме си свършили добре работата (то трябва да е не само по-хранително, а и по-вкусно 😉 – това, разбира се е в кръга на шегата).
Бъдете здрави и продължавайте смело напред 🙂
Добра вечер! Искам да Ви споделя колко съм възхитена от това ястие. Честно казано по време на процеса на приготвяне бях маалко скептична за вкуса му. Още повече, че го приготвях на заклет месоядец с цел да му покажа как моят начин на хранене е хем полезен, хем вкусен и не хрупам само кълнове . В крайна сметка след като го приготвих и го оставих да престои, реших да добавя малко магданоз и половин глава червен лук. След около час опитах ястието и се облизах до ушите. Моят месоядец се влюби в това ядене и в гъбите в сладко-кисел сос, които също му приготвих. Заедно с магданозът и лука ястието ми напомни на салата с картофи и майонеза. Даже може да се каже, че вкусът си беше едно към едно. Благодаря, че сте споделили тези рецепти и определено ще пробвам всички останали в течение на времето.
Е, под тайни служби имахме предвид всички источници на информация, които с удоволствие помагат и дори не държат да се споменават 😉 Тук със сигурност не говорим за различните държавни и други видове правителствени контролни органи на реда :))))
Много благодаря! Това предполагам отговаря на въпроса ми дали продукта е изцяло веган 🙂
Много ми хареса встъплението с тайните служби 😉
Поздрави!
Здравей, Bianka!
Тази паста, която си намерила според нашите източници в тайните служби означава смес от мая + зеленчукови екстракти и прочие. В миналото този продукт се е произвеждал като мая се е пасирала в блендер с лук и селъри докато се образува фина кафява паста. В наши дни обаче според Интернет лукът и селърито са заменени с малц и комбинация от зеленчукови екстракти.
Доколкото разбирам тази паста е традиционна за Австралия и се консумира както в Америка фъстъченото масло, като разбира се, откъм полезност Австралийците печелят.
Причината да се консумира тази паста е високото съдържание в нея на тиамин (thiamin), рибофлавин (riboflavin), ниацин (niacin), пантотична киселина (pantothetic acid), фолацин (folacin) и витамин B6, за които се смята, че са жизнено необходими за ежедневната подръжка на клетките и техния живот.
Солта в тази паста се използва като консервант, за да предпази сместа от “обогатяване” с други нежелани култури/плесени. Такава паста може спокойно да се използва вместо японското Мисо, което има подобен състав, но няма зеленчуци а предимно зърнени култури.
Ето го и оригиналния източник на цялата тази информация:
http://www.kuro5hin.org/story/2002/3/13/214522/234
Здравейте! Чудесна идея 🙂
Наскоро се опитах да намеря хранителна мая и ми предложиха пастет – естракт от дрожди. Не знам точно какво представлява, но ето така изглежда http://balevbio.bg/index.php?main_page=product_info&cPath=31_27&products_id=73&zenid=8360c33099b1a88a074a25413bd44673.
На етикета пише, че НЕ съдържа мляко, лактоза, яйца.. но силно ми замириса на котешка храна, когато го отворих. На вкус е страшно солено.
Та сложих от него в сиренето и се получи доста вкусно 🙂
Ааа, не се притеснявай изобщо! Аз наскоро търсих рецепта, която в последствие открих, че имаме на сайта 🙂 С две думи, ако не намираш рецепта в Интернет, провери на сайта :))))))
Поздрави и много приятни мигове с това ново ястие и половинката.
да, но кой да чете 🙂 🙂
Здрасти, Стойче!
Мариноваме карфиола така както е описано в рецептата. Смесваме лимонов сок, зехтин, сол и куркума. Понякога увеличаваме дозата на маринатата.
ак мариноваш карфиола, както патладжана ли?
Здравей, Fotinaklaros!
Подробно можете да се запознаете със качествата на хранителната мая като прочетете тази статия. Предполагам, че Ви е убягнала от погледа, но това няма да е задълго.
Само да добавя, че дори и да не я намерите в България, не е толкова фатално да се пропусне, като се замести с различни подправки по ваш вкус.
Успех в тази лесна, бърза и изключително приятна рецепта.
Между другото, ако оставите карфиола на стайна температура разбъркан със сиренето за по-дълго време, той приятно омеква и става още по-вкусно (това го откри половинката съвсем случайно, след като остана част от салатата за по-късно 🙂 )
може ли малко разяснения за “хранителната мая”
благодаря!