Directions
Предоставената ни днес рецепта е на една прекрасна сурова кулинарка, чиито творения наистина трябва да бъдат признати за уникални. Вкуса, аромата и оформлението на всяко ястие ни кара да го желаем толкова силно, че да не можем да се контролираме на моменти. А да не говорим как се чувствам аз в момента, прилагайки соколечението. Днес спокойно можете да приемете това предложение като заместител на месните филенца с картофено пюре с едната разлика, че не само няма нито един животински продукт ами и всичко, разбира се, е сурово:
Продукти:
За гъбите:
- 3 големи портобело гъби, нарязани на 5-6мм. дебели ивички
- 1/3 чаша екстра върджин зехтин
- 1/3 чаша Nama Shoyu или био соев сос
- 1 с.л. агаве нектар или мед
За “картофеното пюре”:
- 1 голяма глава карфиол
- екстра върджин зехтин
- хималайска или морска сол
- щипка черен пипер
- 1/3 чаша кедрови ядки
- 1 ч.л. розмарин (ситно смлян)
- 1 с.л. екстра върджин зехтин
- 2 ч.л. филтрирана вода
- щипка хималайска или морска сол
- щипка черен пипер
Приготвяне:
Поставете нарязаните гъби в найлонов плик или подходящ съд с капак и ги овкусете със зехтина, соевия сос и подсладителя. Затворете торбичката/съда и оставете гъбите да се овкусяват минимум 4 часа, като от време на време ги раздрусвайте, за да се овкусят еднакво всички парчета. Най-добре е да оставите гъбите да се овкусяват в хладилник за едно денонощие.
За да приготвите “картофеното пююре” отделете всички карфиолени цветчета от стъблото и ги поставете в купа. Нарежете и стъблото на ситни части и го добавете към останалите парчета. Овкусете зелето със сол, зехтин и черен пипер и разбъркайте добре. Разстелете го върху тавичките на дехидратора Ви като предварително не забравите да подложите незалепваща силиконова подложка или готварска хартия. Дехидрирайте овкусения карфиол за 2 часа при температура не по-висока от 45C (115F). В края на сушенето изсипете карфиола в блендер заедно с кедровите ядки, зехтина и водата. Пасирайте сместа до фино пюре, след което добавете розмарина. Овкусете окончателно сместа и с помощта на лъжица оформете канапета във всяка чиния. Поставете върху тях няколко парчета от вече маринованите и изцедени гъби. Приятно похапване.
* Ако Ви се хапва нещо топло, можете смело да поставите вече оформените порции за 15-20 минути във дехидратора.
3 Comments Hide Comments
Проблемът ми при мариноването на гъби, а и като цяло, е че ги изяждам още преди да са готови.. Липсва ми тайминг и търпение )).
Svetla, това, че указаните количества соев сос Ви идват в повече, може само да Ви радва. Ще открия една тайна от торбичката с магиите за вас и всички останали потребители: когато готвите, не се доверявайте изцяло на количествата в рецептата. Добавете малко по малко, опитайте и ако има нужда от още, доовкусете. Без значение дали става дума за кисело, сладко, солено или люто. В крайна сметка всеки човек има различно възприятие към света и е напълно нормално за някого едно ястие да е солено, а други да го солят допълнително. С моята малка тайна всеки ще може да гарантира най-вече задоволяването на личните вкусове. Отделно от това, винаги съм бил от онези, които почти никога не готвят една и съща рецепта по един и същ начин… Понякога ми идват идеи да добавя или махна нещо.. Експериментирайте и не се бойте! Крайният резултат ще бъде вкусен поне за вас, ако не и за останалите 😉
Nama Shoyu е солено почти колкото обикновения сос, като голямата разлика е във факта, че оригиналната рецепта е от неферментирал суров сос. Друг заместител е сосът на Брагс – Braggs amino liquids, който аз за момента в Канада не съм открил. Има други соеви сосове, но именно течният амино сос го няма. Ако нямате нито един от сосовете, не е проблем да се заменят със щипка хималайска или морска сол, като разбира се отново опитате преди да го насолите обилно.
Наистина много, много вкусно се получи! Добавих и малко чесън в маринатата и ако не ми беше толкова солено ястието сигурно щях да изям всичко наведнъж:) Искам да попитам Nama Shoyu също толкова солено ли е колкото соевия сос? Аз сложих по-малко от посоченото количество соев сос, мариновах само 4 часа и пак ми беше много солено. А Nama Shoyu никъде не мога да си намеря – всякакви видове Shoyu видях, но точно суровото още не съм:(