Directions
Много потребители предлагаха да изобретим рецепта за домашната боза, защото тя била един светъл детски спомен, и би било добре да си запазят традициите дори и след прехода към сурова кухня. Неколкократно опитвах да приготвя тази вкусна калорична бомба, но със сурови покълнали пшеничени зърна, захар и т.н се получаваше нещо доста по-различно. Преди време обаче ме осени идеята, че е време да не търся същите продукти както в добре познатата ни боза, а да се опитам да съчетая други продукти, които в крайна сметка да доведат до познатия на всички аромат. Така се роди тази авторска рецепта, която поне на мен ми наподобява вкуса на бозата като в същото време аромата е като на купешките сладки студени кафета предлагани от различните постмиксове. Надявам се, че и на вас ще Ви допадне. В крайна сметка суровите банички най-после намериха своята идеална компания:
Продукти:
- 1 чаша кашу, бадеми или макадамия
- 2 1/2 чаши вода
- 1/2 чаша агаве нектар/мед или кленов сироп
- 1 с.л. ванилов екстракт
- 8 цели какаови зърна (2-3 с.л. какао)
- 2 с.л. брашно от рожкови
- 2-3 с.л. кокосово масло
- 3 с.л. соев лецитин (по желание)
- 1/4 ч.л. брашно от гуар (guar gum)
- 5-6 големи бучки лед
Приготвяне:
Смесете ядките, какаото и водата в блендер и пасирайте на максимални обороти до получаването на фино шоколадово мляко. Прецедете получената смес през тензух или марля, след което я върнете обратно във вече измития блендер. Добавете всички останали продукти и продължете пасирането за 30-40 секунди. Добавете бучките
Смесваш ядките, какаото и водата в блендер и пасирате на максимални обороти до получаването на фино шоколадово мляко. Прецеждате получената смес през тензух или марля, след което връщате сместа в блендера. Добавяте всички останали продукти и пасирате за 30-40 секунди докато сместа се хомогенизира. Добавяте леда и го натрошете на ниска скорост до получаването на ледена напитка. Разливайте по чашите и се наслаждавайте на своята нова напитка, наподобяваща боза, но в пъти по-полезна и приятна. Наздраве!
* Ако нямате брашно от гуар, можете да го замените с брашно от живовлек (husk) в същите количества или да го премахнете от рецептата.
8 Comments Hide Comments
Вери, толкова си дипломатична! 🙂
Може да опитам с покълнато просо някой ден – ако се получи нещо свястно ще ви пиша.
Здравей, Мария! 🙂
Винаги съм казвала, че понятието здравословно се разбира различно от различните хора.
Суровата храна си има своите предимства, но е не е единствения начин да се храним здравословно.
Така че защо да не е полезна и здравословна бозата предложена в линка?! 🙂
Заинтригува ме тази домашна боза – и аз съм от тези, които носталгично си спомнят за вкусната боза, която имаше едно време. Лятото много ми харесваше да си правя боза по тази рецепта:
http://www.blizodobebeto.com/2008/06/19/boza/
Вярно е, че има препичане на брашното и после варене, но пък последвалата ферментация я прави жива. Как мислите – дали може да се счете здравословна или не?
Здравей, Нора. Не се извинявай, важното е, че си открила отговора на въпроса. Надяваме се вкусът да ти допадне и ще очакваме вашето мнение за рецептата 🙂
Извинявам се за разсеяността ми,видях ,че е написано вече 🙂
С какво може да се замени брашното от гуар?
Благодаря за идеята, Боряна! Непременно ще се пробва!
Хм, все още не съм пробвала тази рецепта, но вчера правих бананов шейк с бадемово мляко и този път за разнообразие сипнах малко фино смлян кафяв лен – получи се гъста напитка, в която се виждаха ленените частички, а като го опитах, моментално ми заприлича на боза. Само цветът не беше кафяв, но вкусът много се доближаваше. Следващия път ще добавя какао, да видим как ще се измени вкусът.