Directions
С огромно удоволствие Ви предлагаме днес поредната потребителска рецепта, като днес Libertine ще ни зарадва със своя рецепта за сурова пица с вкус на пушено сирене. Предлагам всички да и поблагодарим за щедро предоставеното сурово творение и да споделим своето мнение от рецептата след като я опитаме, разбира се:
Продукти:
За блата:
- 3/4 ч. ленено брашно (моето беше кафяво)
- 3/4 ч. елда
- 3/4 ч. лимец
- 1 малък настърган морков
- 1-2 щипка хималайска сол
- филтрирана вода (до постигане на необходимата гъстота)
За соса:
- 100 гр. кашу
- 8-10 броя сушени домати, предварително накиснати във вода, за да омекнат
- 3 л. екстра върджин зехтин
- 1 л. тахан (по желание)
- 2-3 л. домашно песто (приготвих го преди дни от босилек, орехи, зехтин и малко хималайска сол)
- 1-2 щипки червен пипер
- филтрирана вода
За гарнитурата:
- 1-2 големи домата
- 1 чушка или червена камба
- подправки – сушен босилек и риган на вкус
Приготвяне:
Продуктите за блата се смилат по отделно в кухненски робот, смесват се в купа, добавя се солта, а после постепенно се добавя и водичката, докато стане хубаво тесто. Добре разбърканото тесто се разстила във формата на кръг с дебелина 6-7 милиметра върху тава, покрита с хартия по обичайния начин. Дехидрира се 6 часа при температура 40-42С, обръща се и се оставя още 6 часа да се изсуши след като се премахне хартията. Тридесет минути преди края на сушенето, нарежете доматите и чушката на филийки и ги сложете в отделна тава в дехидратора/фурната. Оставете ги да се сушат и затоплят заедно с блата.
Сосът се приготвя минути преди края на дехидрирането на блата и зеленчуците. Нарежете на първо място вече отцедените сушени доматки по-ситно, за да улесните работата на кухнения робот. Смелете ги заедно със зехтина, а след това добавете останалите продукти като постепенно доливате вода до достигане на желаната плътност на соса, който се полза като долен пласт (а не заливка 😉 ). Възможно е да нямате налични тахан и песто. В такъв случай може вместо песто да се добави пресен босилек и повечко зехтин, а тахан се приготвя изключително лесно като рецептата чака вече в сайта. Смятам точно тези две добавки за необходими, защото в комбинация с леко сладкото кашу и страхотните сушени доматки, се постига вкус, напомнящ пушено сиренe.
Когато блатът и зеленчуците са готови, не им давайте шанс да изстиват. Веднага извадете блата, намажете го с основата (соса), наредете зеленчуците отгоре както ви харесва, поръсете с подправките и …… !! Да ви е сладко 😛
6 Comments Hide Comments
Мерси за информацията!
Всъщност и в други теми е ставало въпрос за дехидратори и аз мислех да си купувам, но във варненското Метро от миналата година дехидраторът, за който става дума тук, нещо изчезна. Ползвам фурната, стара Раховец, която мога да наглася на малко под 50 градуса и ми върши чудесна работа.
Здравей, Lolla!
И ние бяхме учудени колко е лесно да се намери дехидратор, но когато човек се реши на промени и се заеме да се поразтърси и поразпита, всичко си идва на мястото. А и благодарение на потребителите на сайта и на нас ни стана известно за въпросната машинка в Метро. Така че по-скоро би следвало да благодарите на Потребителите, защото ние само обобщаваме информацията.
Надявам се за рождения си ден да успееш да изненадаш супер приятно гостите с някое сурово лакомство. Особено ако говорим за сладката част, сигурен съм, че овациите ще са напълно заслужени, защото при тях вкуса е чист, неподправен, неподдържан с консерванти, небоядисван и т.н. техники, с които съвременната хранителна промишленост се опитва всячески да привлече вниманието.
Ако някога Вие или ваши познати имате въпроси, съвети, препоръки и критики дори, винаги сме насреща. В крайна сметка няма глупави и неуместни питания, защото никой не се е родил научен (включително и ние!) и ако има нещо, което да не знаем, се надяваме, че с заедно с помощта на вас – Потребителите ще го научим.
Поздрави и успехи в дехидрирането. Не е никак трудно, а резултатите си заслужават чакането.
Благодаря за изчерпателния отговор. Беше ми много полезен.. изобщо не съм си мислела, че в България, дори в Метро се предлагат някакъв вид дехидратори, било то и за подправки.. Ще разуча въпроса. А и скоро имам рожден ден 🙂 Благодаря още веднъж!
Здравей, Lolla!
Напълно разбирам притесненията Ви относно дехидрирането. В крайна сметка и ние самите преди година и половина нямахме ни най-малката представа що за чудо е това и каква е неговата роля в кухнята (без значение че кулинарията ми е първата специалност, която дори съм специализирал извън страната!).
Може би ще Ви разочаровам, но не бих Ви препоръчал да използвате сешоар за сушене, тъй като това в никакъв случай няма да доведе до желаните кулинарни нито финансови резултати (имам предвид сметката за тока в края на месеца!). За целта обаче мога да Ви предложа да проверите във веригите Метро около вас, защото там се продава сравнително достъпен дехидратор (ако не се лъжа е някъде около 70-80лв), който с времето си ще се откупи доста бързо, спестявайки Ви електроенергия, здравните разходи и неприятното усещане, когато човек боледува. Верно е, че предлаганата машинка не е идеална, но в крайна сметка е добро начало, като в последствие можете винаги да я замените с нещо по-подходящо. Много потребители са споделили, че са доволни от този дехидратор и единствения “проблем” при него е, че той не е точно предназначен за сушене на теста, а за подправки. Затова се налага да се “регулира” температурата, чрез преместване на тавичката по-високо/по-ниско от нагревателните елементи. При желание от ваша страна и малко допълнителни финанси винаги можете да се ориентирате към нещо по-качествено. Има доста разновидности на дехидратори, като някой от по-известните са на Excalibur (модел 3900 е последния) и L’equipe (там не знам точно кой модел). Цените им варират около 250-300лв с доставката в зависимост от къде са поръчани.
Относно продуктите и тяхната взаимозаменяемост, тук трябва да отбележа, че в никакъв случай не е задължително да се придържате стриктно към която и да било рецептата. Винаги можете да замените хималайската сол с морска (готварска дори!). Лимецът (спелт) е аналог на пшеницата, овеса, камута, и/или произволна друга зърнена култура (а защо не и микс от всичките!). Босилекът би било прекрасно, ако можете да си го набавите свеж, но при отсъствието му и сушения би Ви свършил идеална работа. Единственото, което трябва да се има предвид в този случай е, че при свежите култури аромата и хранителните стойности са доста по-завишени от сушените, затова е добре да увеличите малко дозата или да си я регулирате по ваш вкус и усмотрение.
Това, което мога да Ви препоръчам и бих се радвал да споделите своите успехи по-късно е да отпуснете малко своето въображение и да се опитате да приготвяте избраната от вас рецепта без да се замисляте за прекараното време в кухнята и да му се наслаждавате, защото това Ви действие ще зареди ястието с вашата позитивна енергия и добро настроение.
Сигурен съм, че ще се справите повече от прекрасно и в крайна сметка не само Вие, а и всички около вас ще имат възможността да се насладят на едно прекрасно сурово съвършенство.
Поздрави на Вас и всички озарени от лъчезарните Ви усмивки!
Рецептата изглежда що годе достъпна като продукти като изключим хималайската сол, лимеца и босилека (ако се има предвид пресен – не знам от къде се намира), но основния въпрос, който отказва повечето обикновени хора като мен е дехидратирането – нямам такава машина, фурната не може да се нагласи на ниска температура, та си мислех за сушоар дали е възможно да стане :))) или май там температурата е доста по-висока 🙂