Directions
Както вече бях споменал, вчера за пръв път успяхме да отидем на местната среща “потлак” на суровоядите тук в Монреал (Канада), която се състоя сред природата и беше много приятно и полезно за децата и нас. “Потлак” е местен обичай, при който всеки носи по нещо “сготвено” от къщи, събират се, похапват заедно от всичко по малко и си разменят рецепти. Решихме, че е добре и ние да се постараем за предстоящия пикник и приготвихме пица. Първоначално идеята беше да се направят крекери от тестото за блата, но в последствие остана доста смес и ни осени идеята за пица. Всички много се изненадаха, като видяха нашата пица, която умишлено скрихме в кутия от истинска “Pizza Hut” 😉 Много я харесаха и впечатлиха, поискаха рецептата. Но Вие сте първите, които ще я получат. Ето какво Ви е необходимо
Продукти:
За блата:
2 1/2 чаши лен
1 чаша царевица (прясна, замразена или консерва)
1 средно авокадо
1/2 чаша слънчоглед, накиснат
2 с.л. сусам
1/2 глава лук
2-3 скилидки чесън (1 ч.л. сух)
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. чили/лют пипер (по желание)
щипка алпийска/келтска или морска сол
щипка бял пипер (по желание)
1 чаша реджувелак или вода
За сиренето:
Използвайте част от приготвеното сирене “Нюанс”
За топинга:
1/2 чаша сусам
2-3 скилидки чесън
сока на 2 лайма (1 лимон)
щипка алпийска/келтска/хималайска или морска сол
2-3 с.л. екстра върджин зехтин
10-12 стръка магданоз
За украсата:
маслини без костилка, нарязани на шайби
пресен домат, нарязан на шайби
мак
Приготвяне:
За блата:
Смесете в кухненски робот/блендер царевицата, авокадото, лука, слънчогледа, чесъна, солта и водата и пасирайте до еднородно пюре. Добавете сусама и лена и пасирайте отново до хомогенна смес, като не се стараете да стане фино пюре. В този случай блата ще бъде по-хрупкав. Разстилете готовата смес върху кръгла тавичка за пица, като подложите отдолу готварска хартия. Блата трябва да е с дебелина около 1см, за да може да изсъхне добре и да хрупка. Сушете в дехидратор за 4-5 часа, след което обърнете вашия блат. За да направите това бепроблемно поставите втора тавичка от дехидратора върху тавата за пица и внимателно обърнете блата (ако не направите това, има риск блата да се огъне и/или вчупи!). Обелете готварската хартия внимателно и поставете блата с по-меката част нагоре върху тавичката на дехидратора, но този път не слагайте хартия, защото едната част е вече суха и няма как да залепне. Сушете блата още 5-6 часа. Махнете внимателно блата от тавичката и оставете 10-15 минути да изстине (ако започнем да го мажем веднага, може да се получи разлика в температурите на сиренето и топинга, което бързо ще намокри блата и той ще омекне.
За топинга:
Смесете всички съставки добре и пасирайте до фина еднородна смес в блендер/кухненски робот.
Сглобяване:
Върху вече готовия блат размажете добре един слой от сиренето, като го филирате да се разстели равномерно. Върху него оформете кръгчета от топинга, които да наподобяват пушено сирене. Между кръгчетата поставете доматени шайби и аранжирайте с маслинки. Готовата вече пица преди сервиране поръсете обилно с мак и сервирайте веднага.
* Ако искате по-хрупкав блат, пригответе сместа вечерта и оставете дехидратора да суши една нощ от едната страна и 7-8 часа от другата.
** Ако искате блата да бъде по-фин, може да смелите предварително на брашно лена и сусама, след което като приключите с пасирането на останалите съставки, да замесите тесто на ръка или в кухненски робот.
Искаме да поблагодарим един от нашите приятели (и мой градски) от любимия ни портал за суровоядство “Земя на заем“, от когото заимствахме част от съставките за топинга. Важна бе идеята, за което сме му благодарни.
10 Comments Hide Comments
Да, пицата беше наистина супер… С нетърпение чакам да качите рецептата за да я пробвам 🙂
Здравейте отново!
Canada, приготвената по този начин ленена пица тежи средно около 800-1000гр, което наистина е доооста трудно за един човек да се изяде, да не говорим след това, че той ще започне и крекери да похапва.
Liubka, права си, че при печене този цианид се разрушава в известна степен, но съм убеден, че ще се намери отново човек, който да докаже, че и неговите дози ще доведат до здравословни проблеми. Не визирам никого от потребителите в това свое изказване, дори напротив – всички сме разумни хора, но за жалост в много от случаите сме подвластни на насажданата ни информация. Ако на някой не му е удобно да се лансира лена, не е никак сложно да се напише малко лоша информация за него и готово. Така се отмества вниманието към нови супер храни, еко продукти и т.н. Това, което предлагам е всеки потребител да опита и единия и другия вариант. Преценяйте сами по себе си кое Ви харесва повече и кое не. Аз например бих заменил лена с Чия поради простата причина, че нейната слуз при сушене също изсъхва качествено и това ще придаде на блата още по-хрупкава консистенция. Преди няколко дена правихме пица, в която изобщо няма лен, така че тези дни ще обобщим продуктите и ще качим новото предложение за всички, които искат да избягат от лена по една и друга причина. За тази пица мога само да спомена засега, че дори и намазана с доматено пюре, песто и различни видове сирена след 4-5 часа престои на трапезата все още си хрупкаше. Някой от потребителите имаха удоволствието да я пробват, така че могат и те да потвърдят това 😉
Сега, когато е налице една доста изчерпателна статия за лена, потребителите ще могат лесно да се информират и да вземат правилния за себе си избор. При всички положения благодарим лично на всеки взел страна в дискусията, защото това не е никак малко и всички го правим с една цел – да си помагаме взаимно да се храним правилно и да постигнем идеалното здраве.
Желая на всички да постигнете хармонията в себе си и да се радвате на безкрайни приливи на енергия и добро настроение. Само с усмивка ще променим света и е добре всеки да започне с тази “терапия” още от днес!
Вери, може да видиш тази статия (видях я от сайта zemianazaem.com):
http://lowcarbdiets.about.com/od/whattoeat/a/flaxinfo.htm
“Cyanide: Like many other foods (cashews, some beans, and others), flax contains very small amounts of cyanide compounds, especially when consumed raw. Heat, especially on dry flax seeds, breaks these compounds down. However, our bodies have a capacity to neutralize a certain amount of these compounds, and the US government agencies say that 2 tablespoons of flaxseed (~3 T of flax meal) is certainly safe and is probably an “effective dose” for health purposes. Various researchers who have used up to 6 daily tablespoons of the seed in different studies indicate that the amount they were using was safe. ”
Любка, това не го знаех…Ще потърся информация относно какво се случва с лена, когато се пече или суши. Макар че при сушене се запазват витамини, минерали и ензими.
По този въпрос наистина се спори много. Спомням си, че бях чела някъде, че при печене и сушене цианидът в лена се неутрализира…
Точна и абсолютна истина няма. Въпросният посочен сайт го знам. Мнението на фармацевта също. Често, обаче, наблюдавам как мненията на диетолози и фармацевти се разминават. Наблюдавам също така, че винаги става спор, когато се заговори за лененото семе. А на мен ме ми се спори.
1с.л. лен се равнява на 10гр от него. По-рано направих проста аритметична сметка. Съмнявам се някой да успее да изяде цялата пица наведнъж. Съмнява ме и това да му се дояде ленен крекер след пицата.
Да, на теория всяко полезно нещо в един момент може да е вече вредно, ако се прекалява. Аз проблем с лена нямам.
Ако се замени с елда, пак ще стане блат за пица. Защо не?! Но вече вкусът ще е друг. Винаги сме казвали и писали, че рецептите всеки е свободен да променя по свой вкус и усмотрение.
Zdraweite!
Ako se zameni s elda mislja che ste stane dosta dobre :)!
Zelta mi beshe ne da se zajagdam, a da se znae dobre vsichko za vsjaka sastavka. I az iskam hubavi rezepti, zatova sam tuk. No ako pitate farmazevt ili dietolog v kojato i da e dargava, ste vidite che lenenoto seme se presowa i se vzima samo olioto, ostanaloto do max. 2-3 lagizi na den. Ne e zle da imate takiva hora v ekipa !
Razbiram che e trudno da se postigne toksichno nivo s jadene na pizata, no teoretichno e vazmogno chovek da si ja napravi i da ja izjade, posle da pohapne krakeri sas sastija sastav i t.n.
5-10 g e normata, a 8-10 lagizi e toksichno nivo, najma nisto nerazbiraemo, prepisah go ot statijata. Taka che nazidatelnija ton ot tvoja strana, Veri, e izlishen sasto.
Dobronamereno obarnah vnimanie, ne razbiram zasto e tova ogestochenie srestu istinata ? Vse pak problema e s lenenoto seme, a ne s teb.
Не мисля, че ленът е вредна храна! Смятам също така, че писанията колко вредности и токсини се съдържат в него са преувеличени.
От друга страна нека направим една бърза и проста сметка:
2 1/2 ч.ч. се равняват на 410гр зърна от лен. Ако предположим, че една пица е 12 парчета, разделяме 410гр на 12 и получаваме 34гр на парче. И то добро парче. Гарантирам, че възрастен се затруднява да изяде едно цяло такова, пък за дете да не говорим. Суровата храна и в частност една богата сурова пица доста засища.
Също така не разбрах, Канада, първо казвате 5-10гр на ден, а после 8-10 лъжици на ден. 5-10гр не се равняват на 8-10 лъжици.
Именно, хубаво е да се чете повече, а назидателния тон да се остави настрана.
Поздрави!
Здравейте, Canada!
Прочетохме много внимателно предложената от вас статия, в която има над 5 абзаца полезно действие на лена и единствено в един се споменава за ЕВЕНТУАЛНО негативно въздействие в следствие на цианидите, НО ПРИ ЗАВИШЕНИ ПРЕКОМЕРНИ ДОЗИ!
В действителност повечето рецепти преминават през “нашата цедка” преди да ги публикуваме, именно по тази и редица други причини (завишени дози сол, подсладители, аромати и т.н.). Не мога да се съглася с вас, че не е добре да се “доусъвършенстват” рецептите, тъй като в много от случаите има доста съставки, които за жалост все още не са достъпни на българския пазар, или пък ако са – цените не са по джоба на всеки. Ако в една пица от 10-12 парчета има 2 чаши лен, това се пада по една малка доза на всяко парче, което при нормални условия е достатъчно да нахрани дете или възрастен. М/у другото замисляли ли сте се колко тежат 10 лъжици лен? Защото 1 чаша е горе долу 15-20 лъжици! Да не говорим за грамажа, който в повечето случаи е не по-малко от 10-15гр. Така че както виждате научили сме си добре урока и се стараем да се придържаме към повечето (ако не всичките!) за момента препоръчвани полезни норми.
От друга страна обаче ни насочихте към едно поредно подобрение на рецептата, което съм убеден, че ще Ви удовлетвори в по-голяма степен – лена да се намали на 8-10 с.л. като останалото да е покълнала елда. Ако трябва да сме честни, блата за пица когато се приготвя с лен стои леко по-жилав и не хрупа толкова. Това от своя страна довежда и до по-бързото му намокряне ако се маже с различни видове пастети, дипове и т.н. Ако обаче се използва покълнала елда, тогава изсъхналите вече зърна имат леко сладък вкус, приятно хрупкави са и най-важното при накисване и покълване те също са слузестообразуващи (макар да не е в същите размери като лена).
Ако и елдата не Ви устройва, винаги можете нацяло да елиминирате лена, като го замените с пасирани покълнали зърнени култури по ваше усмотрение (пшеница, овес, ечемик, спелт, камут и т.н) или пък ако имате под ръка – Чия семена. Тези семенца също са уникални и много хора ги приемат като супер храна, така че това в никакъв случай няма да навреди на вашата сурова пица и да Ви осигури максимално спокойствие, че не сте превишили дозите токсини.
Ще се свържем с авторите на статията за разрешение да я преведем, за което сме Ви благодарни, че ни представихте тази ценна информация.
Желаем Ви безброй здравословни, забавни, весели и приятни мигове в кухнята, с близките и приятелите!
Тези 2 1/2 чаши лен са доста, като се има предвид че не трябва да се консумират повече от 5-10 г на ден, още повече че деца и хора доста преди менопаузата нямат нужда от никакви лигнани и фитоестрогени, така че за пълнеж можете да намерите нещо поне не-вредно. Лененото семе съдържа в обвивката си цианообразуващи глюкозиди, при повече от 8-10 лъжици на ден цианидите в организма достигат токсични нива. Това че нещо го има повторено 1000 пъти по интернет не значи че трябва да се прави сляпо и “доусъвършенства”. Четете повече!
http://www.dietaryfiberfood.com/Flax-seed.php