• Home
  • Спаначени корички
0 0
Спаначени корички

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Спаначени корички

Directions

Share

Продължаваме хрупкавата вълна, като този път ще Ви предложим една рецепта, в която главният герой е незаменимата храна на Попай Моряка – спанака. Тази зеленолистна култура е богата на хлорофил, желязо и други ценни за телата ни вещества. Трудно е да се опише вкуса и качествата на суровите сушени спаначени корички, затова ще Ви предложа да си запишете рецептата и да ги опитате:

Продукти:

  • 150 гр. слънчогледово семе (може да се замени с ядки)
  • 60 гр. ленено семе
  • 1 връзка спанак (250-300гр.)
  • 1/4 ч.л. хималайска или морска сол
  • 250 мл. филтрирана вода

Приготвяне:
1. Накиснете лена във посоченото количество вода и го оставете да се желира за 1 нощ.
2. Накиснете слънчогледа за една нощ във вода (3-4 пръста над семената)
3. Измийте добре спанака на течаща вода, накъсайте го на парчета и го смесете в кухненски робот заедно с ленената смес и останалите продукти.
4. Подгответе тавичките на дехидратора си като ги покрийте със силиконова подложка или готварска хартия. С помощта на шпатула или лъжица разстелете равномерно сместа с дебелина 3-4мм. Ако се налага изполвайте повече от една тавичка.
5. Започнете сушенето за 4-5 часа, след което внимателно отстранете подложката, нарежете коричките парчета с квадратна форма и продължете сушенето за още 10-12 часа или до достигане на желаната твърдост.

Готовите корички могат да заменят всяко едно от вашите хранения, както и да накарат детските лица да засияят. Предлагаме Ви една идеална възможност да стимулирате увеличаването на количествата спанак от децата, което ще ги поддържа здрави, румени и засмяни. От това по-добре, здраве му кажи!

* Приготвянето на тази рецепта отнема 15-20 минутки, като единствената предподготовка е накисването на културите за 8-12 часа. От указаната доза излизат приблизително 40 хапки, като за тяхното приготвяне се нуждаете от блендер/шейкър и дехидратор или фурна с ниска температура 50С.

* Ако желаете да придадете малко по-интересен вкус на вашите скалички можете да добавите щипка чили, щипка чесън на прах и да замените предвиденото количество сол с 1-2 с.л. соев сос/Тамари

(Visited 662 times, 1 visits today)

admin

previous
Морковена тортиля
next
Бадемово масло с тахан
previous
Морковена тортиля
next
Бадемово масло с тахан

33 Comments Hide Comments

Ивелина, аз нямам точна рецепта за отбиване; даже хич нямам подобна. 🙂
Струва ми се, че Яни ще се отбие скоро. Дай и време. И търпение още малко от твоя страна.
Нашият принцип е да се водим по децата като съблюдаваме също така да не вървим срещу нас самите, само и единствено за да се харасаме на някого.

Благодарч, Вери 🙂 Темата е доста полезна.
Дребосъците освен, че са родени в един месец и имената им започват с еднаква букава 🙂 Ясен се е отбил наистина плавно…и бавничко. При Яни тенденцията е същата. Засега рядко пропуска сутрин да суче, а вечер ако е много изморена суче за кратко, обръща се и заспива 🙂
Ще експериментирам с рецепти, няма как 🙂

Ивелина,
“Да си призная в крекери не ми допада много, доста силен вкус има и надделява над другите”
Направи рецептата по твое усмотрение; нека просто ти служи като първоначална идея и после действай така както ти ги виждаш нещата. По твой/ваш вкус.

Ясен също е роден юни, но 2008-ма. 🙂
Аз не съм го отбивала, той се самоотби на 4 год и 1 месец точно.
Стана плавно, спокойно и естествено.
Същото беше със захранването и махането на памперса – дневен и после нощен.
Ето тук съм драснала малко за кърменето и отбиването му (10стр):
http://www.recipemagician.com/forum/index.php/topic,7.msg4584.html#msg4584

и после този коментар (12 стр)
http://www.recipemagician.com/forum/index.php/topic,7.msg6020.html#msg6020

Не знам кога ще успея и ще сметна за удачно да изложа мислите и опита си на сайта в статия около кърмене и захранване на трите деца. Може би като се запознае Явор по-стабилно с твърдата храна.

Поздрави

Здравей, Вери 🙂 Благодаря за отговора!
В няколко статии четох, че не се препоръчва прием на ленено семе от деца под 6 години. Наистина доста крайно ми се струва. Явно сред общоприетите препоръки за набавяне на омега 3 източници са рибата и орехите, защото чиа и коноп не са много популярни в БГ (е, напоследък добиват популярност :)). Скоро взех едно пакетче небелени конопени семена за мляко и се получи доста приятно. Ами, ще си консумираме ленено семе – умерено. Да си призная в крекери не ми допада много, доста силен вкус има и надделява над другите, но ще пробвам и други рецепти (тези спаначени не съм пробвала още).
Вери, много встрани от темата искам да те питам описала ли си някъде как е протекло отбиването на Ясен? Силно ме вълнува този въпрос, а не съм срещала тема. Моята буболечка юни месец ставана 4 години, а не мисли май да спира. За мен сякаш 4 години са достатъчно 🙂

Здравей, Ивелина! 🙂
1 ч.л. – не мисля, че има място за притеснение. Какво точно те спира да даваш?

Ние, вкл. и децата, не ядем всеки ден лен, но не заради предпазни мерки. По-често са включени в менюто коноп и чиа.

Здравейте!
Имам въпрос за лененото семе. Не се ли притеснявате да давате на децата? Аз доскоро давах на малката (по около 1 ч.л.) с овесените ядки, но четох, че не било препоръчително за деца под 6 години… Гледам, че при вас не е смляно лененото семе в хлебчетата. Аз досега съм изпробвала 2 рецепти за сурови хлебчета – и двете съдържаха смляно ленено семе.
Какво ме притеснява – Как бубата ще си набавя омега 3? Ами тя риба вече не желае да яде, конопените семена не са ми по джоба, остават само орехи (поне сега не се сещам за друго).

Ехеее, Вили, ти направо си се развихрила. Ето това се казва експериментаторски кулинарен дух! 🙂
Браво!

Георги, пак да се съберете, да побъбрите и похапнете!

Спаначените корички бяха страхотни!:)

Отдавна им се каня на тези спаначени корички и днес най-накрая се наканих. Накиснах лененото семе и слънчогледа снощи и днес задействах нещата. Обаче в момента съм без кухненска теглилка (машината за кълнове я напръска и тя издъхна) и аз като един баш майстор на крекерите, реших да действам на око. Получи ми се рядка смес, но като четох коментарите преди мен, видях, че и при други се е получавало така. Много ми се искаше да изпълня рецептата точно с тези продукти, пък после, ако нещо не ми допадне, да променям нещата. Едната скаричка на дехидратора я заредих точно с продуктите от рецептата, само че добавих за аромат парче целина. Към останалата смес за да се посгъсти прибавих пшеничени трици, смляна елда, чер пипер, полудехидрирани покълнали нахут, люцерна и слънчоглед. От тази нова смес заредих още 2 скарички и сега всичко е в дехидратора от 2 часа. Когато всичко е готово и се опита може пак да свирна за резултата, но съм сигурна, че ще ми хареса поне на мен, защото спанака го хапвам само суров. 🙂

Със същото количество(250-300 гр) ли мога да заменя спанака с бейби спанак,че имам само такъв под ръка?И не е проблем по принцип ,нали?

ЛиР, не мисля, че ще попречи да го смелиш. Само че си мисля дали не е по-добре да го накиснеш отново. В този случай водата трябва да бъде 1 пръст над смления лен.
А относно грамажчетата- така беше написана рецептата в първоинзточника:една прекрасна книжка на френски за сурови рецепти.
🙂

И тези крекерчета много се харесаха в къщи. Чудя се обаче дали не е по-добре да се прибави смлян лена вместо накиснат във вода. Когато го приемаме цял не се ли възпрепятства пълноценното му приемане от отганизма? А и много течна ми се получи така сместа, което удължава и сушенето разбира се.
И аз се присъединявам към мнението на Стойчето относно грамажите 🙂

Здравей, Лина!

Няма тъпи въпроси! Всеки има въпроси, и е добре, когато ги задава, защото може да получи мнението на голяма група от хора, в резултат на което да избере подходящия и правилния според своите виждания. Питай смело и ще получиш отговорите. Търси в Интернет, чети книжки и се образовай. Никой не се е родил научен 🙂

Сега видях как става покълването на слънчоглед ето тук http://www.youtube.com/watch?v=q3y7UiGn2-M .Още съм мн.мн.нова в тези неща и затова задавам може би тъпи въпроси,но може да са от полза и за други като мен.Благодаря ти Вери!

А едно време как сладко сладко “лупахме семки” до изприщване на езика.. Еееех как се променят нещата … 🙂

Не, че сега не може да се чопли суров слънчоглед, ама друго си беше като че ли 🙂

Лина, не разбира се. При приготвянето на различни видове рецепти, където присъства слънчогледовото семе, се използва белено такова. Слънчоглед с люспите ни служи само, когато искаме да си направим поници.

Здравейте!А слънчогледовите семки след накисването с люспите ли се пасират,или трябва да се обелят и изхвърлят люспите?

Огромни благодарности! Мисля, че повечето неща ми се изясниха…

Дехидратора в UK го намерих за 200 паунда, но при внос от там не плащам допълнително мито и ДДС, така че цените излизат подобни с поръчка от US и минаване през митница. Аз преди два месеца си отвисях половин ден на митница, заради пратка от Канада и ми начислиха 20% ДДС върху пратката.

Ще изчакам до началото на януари, защото англичаните правят допълнителни отстъпки след празниците и го поръчвам. Вече нямам търпение! :)))

Мерси много отново! Весели, здравословни празници и много усмивки!

Здравей, Надя!

В действителност наистина е малко големичък дехидратора с 9те тавички (модел 2600/3900), но пък върши идеална работа при по-натоварено сушене. За пример ще дам различните чипсове, които приготвяме от сурови картофи или къдраво зеле (2 връзки зеле ни запълват 3 тавички в сурово състояние. Същото се получава и със 2-3 сладки картофа). Ако в същото време си консумира едно семейство и крекери и бургери и т.н. според мен това вече си е наистина необходимост, а не лукс да си с 9 тавички.

Бих ти препоръчал да провериш цените за дехидратора на официалния сайт на производителя, защото те имат оферта за “отворена кутия” (някой го е взел и върнал в рамките на допустимите 30 дена, след което фирмата го довежда до първоначалното му състояние и го пуска отново за продажба със същата гаранция). Ето го и линка към тяхната оферта:

https://www.excaliburdehydrator.com/-2900-3900-R-Excalibur-with-10-Year-Warranty-184-37-regular-prod.htm

Остава само да им се обадиш и да се разберете за доставката до България, както и да ти изпратят европейския вариант. Предполагам, че ще Ви излезне много по-евтино от британския доставчик и не ми се вярва да не могат да го пуснат в торбата на Дядо Коледа.

Ако откажат, и британския вариант не е зле, само не знам за каква сума става дума. Предполагам, че и те могат да имат вариант “Refurbished” (Възстановен), който да е по-евтин. При положение, че и в двата случая Ви дават същата 7-10 годишна гаранция (вече не помня колко беше…), няма смисъл да се влагат повече пари.

Относно таймера, доколкото ми е известно той служи за да се настрои след колко часа да се изключи. Ние не ползваме таймер, защото да сушиш според мен не е като да печеш и 2-3 часа плюс/минус не са от особено значение освен в случаите, когато приготвяме палачинки, защото там наистина трябва да се внимава да не се пресушат.

Силиконовите подложки, които пишем на сайта и използваме са модел “Paraflex”. Причината да си набавим 3 броя е за да намалим разходите за хартията, както и да намалим самата консумация на хартия/дървесина. Иначе няма разлика между готварската хартия и подложките. Днес обаче ми хрумна идея вместо подложки да се изреже парче найлон от по-голяма торба или чувал с размерите на тавичката. Нашите подложки се състоят от дебела и тънка, като тънката е от прозрачен тънък найлон. Честно казано с найлона ми е по-лесно, защото хем е прозрачен, хем и лесно се отлепя. Такач е може и да си спестите подложките, ако решите, че и за вас е приемлив вариант да си изрежете квадрати 30х30 или май беше 40х40 от “добър” найлон.

Еми това е засега, надявам се и във вашата къща скоро да залъха на прясно изсушени коледни бисквитки и всякакви други сурови лакомства.

Весели празници и всичко по-по-най на цялото семейство, близките и всички покрай вас!

Обръщам се за помощ с въпроси за дехидратори, защото вие сте единствените, които го ползват отдавна 🙂

Намерих един сайт в UK, който доставя до Bg на поносима цена, но имам няколко въпроса преди да поръчам финално… надявам се да помогнете 🙂

* реших да взема варианта на Excalibur 9 trays, но сега се притесних да не е твърде голям…
* виждам, че има варианти с часовник и без. Каква е изобщо целта на часовника – отложен старт или задаваш кога да се изключи, или и двете?
* за тези подложки Paraflex – силиконови, не залепващи… омотах се. Вие какво използвате и по колко? Същото ли е като хартията за печене или не?

Мисля, че е това за сега…

Весели празници и продължавайте да ни радвате със сурови творения! 🙂

Здравей, Stef!

По принцип ако искаш да си смелиш по-голямо количество ленено семе е добре да го преместиш в херметично затваряща се торбичка от типа “Ziploc” или друга подобна, както и да го държиш в хладилник, тъй като мазнините при ниска температура по-трудно гранясват. Предполагам, че в буркан също ще се получи добро съхранение, като единственото, което мога да препоръчам в случая е да се напълни буркана до самото гърло с ленено брашно, за да се намали количеството въздух в него. Следва добро затваряне на буркана с капачка и отново се поставя в хладилник на студено.

Вери, благодаря ти:)
Не знаех, че трябва да го смилам точно преди употреба, аз уж за по-голямо удобство, смелих цял пакет, сложих го в тъмен буркан и си го ползвам така…Нищо, ще знам друг път 🙂 Ще пиша дали съм се справила със спаначените корички, хихи 🙂

Здравей, Стеф!
Ще ти свърши работа смляното ленено семе. Пак го накисни във вода, за да се желира.
По принцип е хубаво ти сама да си го правиш на брашно непосредствено преди употреба, защото се окислява.

Рецептата звучи страхотно!!! Имам само един въпрос – имам само смляно ленено семе, нямам цяло…Ще ми свърши ли работа в такова състояние?
Благодаря предварително:)
 

Здрасти, Стойче!

Не смея да твърдя, че разбирам много от “тоци” макар в баща ми да е прекарал повече от 40 години като ел. техник, но и аз още от първия път, когато ни попитаха въпроса за сметките съм на същото мнение като твоя приятел.

В крайна сметка логиката е елементарна – ако навън е 30-32С през лятото, колко ли ще и трябва на печката да работи за да увеличи температурата във фурната с 8 градуса? Не повече от 5-10 минути макс. на ден и то в никакъв случай това няма да е на пълните 2-3-4 киловата мощност. В допълнение ако има включен и вентилатор (така наречените фурни-конвектомати), то в такъв случай сушенето във фурна е 100% = на дехидратор.

Единствения “проблем” остават тавичките, понеже фурната със сигурност не разполага с достатъчно място за 5-10 тавички, но това е съвсем друга страна на въпроса 🙂

Ако се чудите дали пък този вентилатор няма да увеличи енергоразхода, отговорът е и да и не. Да, защото ще работи и обдухва продуктите, което няма как да не се отрази на сметката, макар и в минимални размери. Не, защото когато духа вентилатора, вместо да се суши един продукт 10-12 часа той ще изсъхне по-бързо (5-6 часа). Това прави и в двата случая енергоразхода почти идентичен. Ако към всичко споменато до момента добавим и факта, че никой не смята какво се печели при консумацията на здравословна и полезна храна, везните клонят към дехидраторите, фурните с вентилатор и ниските “позволени и правилни” температури на сушене.

Успехи на всички и минимални ел. сметки 😉

Приятеля ми е ел. техник и казва, че консумацията е много малка, когато говорим за загряване на температурата до 50 гр. максимум. Достигайки я термостата на фурната изключва и следващото и включване е когато тази температура падне с няколко градуса.  В общи линия достигането на градусите става за няколко минути и слд това се вклю буквално са секунди около 10-20 за да възвърне температурата, която се е изгубила, все пак печките са направени да запазват градусите, което означава, че термостата се вкл. рядко. Ние си приготвяме сравнително често сурови хлябове, бисквити и сметката ни е нормална за този периоз от годината. Така че действайте!!!

Здравей, Bianka!

Със сигурност консумацията макар и малко ще се увеличи, но има голямо значение какво се разбира под “фурната на 1”. За някой модели 1 значи 50С, за други 75С, а за трети 100С. Ако фурната се настрои да поддържа 45С, то тогава тя ще се включва през топлите дни за не повече от час на ден. Не смея обаче да гарантирам ниските сметки за да не подведем някого, затова всеки лесно може да опита в къщи да си приготви сушен крекер и да установи “тежеста” на сметката в края на месеца.

Поздрави и пожелания за една супер щастлива седмица!

Винаги съм се чудела тези часове работа на дехидратора, не консумират ли твърде много ел. енергия? Както много пъти сме говорили, много от читателите тук се отказват или затрудняват да приготвят много от рецептите поради липсата на дехидратор. Чудя се ако пробвам такава рецепта на 1 на фурната за една нощ дали ще се получат крекери и дали ще ме зарадва сметката за ток по-късно 🙂

Ааа, Стойче, свиквай, че напоследък съм като фурия. Имам да качвам солена торта, сладка торта, няколко хляба и в същото време мисля още няколко рецепти, че на 31ви Октомври за нас е интересна дата 🙂 Ама за това няма да казвам нищо повече, който се интерисува за по-пикантните подробности може да пита Вери или да следи сайта 😉

направо не мога да ти смогна, на всичките нови рецепти, но се захващам сериозно 😉

Хехе, Стойче, ние малко решихме да поразнообразим и да Ви позаинтригуваме допълнително 🙂

За да Ви улесня, в момента подготвям един автоматичен конвертор, който ако проработи читаво, ще бъде качен на сайта и всеки ще може да си преминава от чаши в тегло и обратното, от с.л. към грамове и т.н. Има няколко варианта за конвертори, но за момента нито един не отговаря на нашите изисквания за да го качим. Друго предложение, което мога да направя е да си набавите една елементарна електронна теглилка. Тя никога не е излишна и си спомням преди, че си я бяхме купили от магазините на ТСМ във Варна за 10-15лв.

За момента може да се приеме, че една чаша е около 200-220гр. съхо вещество. Така че 150гр. слънчоглед например ще са около 3/4 чаша. Все пак не забравяйте, че мерките са ориентировъчни и няма как да се получи по-лош резултат. В повечето рецепти проблем може да възникне ако не се спазват пропорциите и количествата вода и други течни части, но ако твърдите са малко повече това лесно се коригира 🙂

Ще очакваме коментарите и тук, защото идват още много много рецепти, които вече сме тествали и ще публикуваме тези дни 🙂

Милене, преди на чаши по-добре се ориентирах от грамажите :))))

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kayseri escort aydın escort denizli escort çanakkale escort bursa escort