Directions
Едно от най-често приготвяните месни ястия на българската трапеза са кюфтенцата. Именно по тази причина решихме да Ви предложим още една сурова алтернатива, която отново да Ви зарадва с нежен вкус и аромат, както и с цяла гвардия от минерали, витамини, ензими, мазнини и т.н. Мисля, че и този път успяхме да се придържаме към бързите и лесно приготвящи се идеи. Ако и Вие сте готови, време е за шоу:
Продукти:
- 4 чаши орехи
- 1 чаша магданоз (1/4 чаша сушен)
- 1/2 чаша мента (4-5 с.л. сушена)
- 2 чаши лук (2 средно големи глави)
- 3 чаши сладък картоф (около 3 бр.)
- 1 голяма тиквичка
- 6 сушени домата, накиснати за 2 часа
- 6 с.л. лимонов сок
- 2 с.л. екстра върджин зехтин
- 1 ч.л. хималайска или морска сол
Приготвяне:
1. Накиснете орехите във вода за час-два, след което ги изплакнете добре и изцедете. Това значително ще улесни работата на домакинските Ви уреди и ще премахне инхибиторите.
2. Настържете картофите на ситно с помощта на ренде или кухненски робот с подходящ диск.
3. Накълцайте на ситно лука (тук отново можете да използвате описаните по-горе методи за по-лесно)
4. Разрежете тиквичката на 2 половинки, като едната заделете на страна, а другата настържете като лука и картофите.
5. В кухненски робот смесете орехите, половината сладък картоф, половината лук и ненастърганата тиквичка плюс лимоновия сок, зехтина, солта и сушените домати и ги кълцайте до фина наситнена хомогенна смес. Изсипете готовата кайма в дълбока купа и добавете към нея всички останали продукти. Разбъркайте добре каймата на ръка докато се омеси добре.
6. От сместа оформете кюфтенца с диаметър 2-3см. и ги дехидрирайте в дехидратор при температура 42-44С (110-115F) за 7-8 часа.
Готовите кюфтенца можете да похапвате самостоятелно или в комбинация с някоя от любимите Ви зелени гарнитури, а защо не и някой вкусен дип, сос или пастет. Оставяме изцяло на вас да прецените как да украсите своята трапеза. Приятни мигове!
* Тъй като от предложената доза излизат доста сурови кюфтенца, можете да намалите продуктите на половина. И в двата случая печелите безброй усмивки и тонове добро настроение!
8 Comments Hide Comments
Привет, Нефи! 🙂
Нямам проблем за заменки, разбира се.
Бях забравила за тази рецепта. Кюфтенцата станаха тогава вкусни и сполучливи.
Със сладък картоф може да се направят и други сурови ястия. 😉
Купих си сладки картофи за пръв път и се чудех как точно да ги приготвя.Исках да е сурово.Това ми се вижда добра идея.Надявам се да не е проблем да заменя ментата с джоджен.
Ще си ги спретна тези дни,като приключим с лещените,които в момента приготвям.Ще споделя:)
Здравей, Плами!
Рецептите са подготвени и в момента се качват, така че най-късно до утре сутринта трябва всичко да е оформено и публикувано на сайта. За момента няма как да публикуваме снимките, защото и ние самите все още не сме ги приготвили и заснели, но какво да се прави – рисковете на живото предаване 😉
Надявам се да Ви допадне направената от нас кулинарна селекция и да Ви донесе още повече здраве и щастие в празничната нощ!
Ееей, страхотни сте!!! Последните няколко седмици ми бяха толкова натоварени, едва вчера осъзнах колко са близо празниците и колко неподготвена съм за тях. Очаквам с нетърпение новите ви изненади!
Здравей, Плами!
Нали не си си помислила, че екипът ще остави своите приятели без примерно коледно меню? До няколко часа всичко трябва да е оформено и публикувано на сайта, така че ще Ви очакват много много интересни изненади за суровите празнични дни 🙂
Невероятно вкусни! За пръв път за малко да не мога да се добера до суровото си ястие 🙂 Тъкмо идват празници, отиват директно в коледното меню!
Здравей, Edward!
Много добре си го написал и аз също подкрепям твоето мнение за суровите картофи. Макар да има все пак леко нишестян вкус, свежият жълт картоф също като сладкия е много полезен. За по-лесно почистване на здрави картофи (това включва и другите видове зеленчуци и плодове) можете да използвате пластмасова четчица, с която да изтъркате само повърхностния слой пръст и друга мръсотия, като така запазите обелките/корите, които както Edward спомена по-горе ще увеличат приема на ценни вещества.
Ако няма много наранявания и “очички” и ако не е много стара и груба, не обелвайте ципата на картофа. Смо го измийте старателно. Така съхранявате в храната си още полезни вещества.
Ако нямате дехидратор, ползвайте обикновена фурна регулирана да нагрява на минималната температура (тя варира м/у 35 и 50 гр/Целзий.
Можете да ползвате от нашенските картофи – вкусът им е друг и за всеки сорт е различен (опитайте го в магазина преди да ги купите) Картофът, суров или готвен, е вреден когато е стоял на слънце и е добил зелен цвят. Всички зелени части на картофа съдържат соланин, който не бива да се консумира (има краткосрочен кумулативен ефект и в големи дози е вреден). Но суровият картоф с чист бежев цвят е мн. полезен.
Наздраве!