Directions
Днес получихме интересно запитване от потребител, в което ни пита дали според нас купешкото бадемово масло, което се продава по магазините е чисто и без добавки (растително масло, консерванти, аромати, стабилизатори и др.). Разбира се, не може да се даде еднозначен въпрос без да се проучи обстойно въпроса за конкретна марка или продукт. Това, обаче, на което ме наведе това писмо беше идеята да опишем рецептата за нашето домашно приготвено бадемово масло. Рецептата е изключително проста и единствената магия, от която имате нужда е да дадете малко време на своя робот или блендер да свърши цялата работа. Да запрятаме ръкави, преди близките да са се събудили и поискали крекер, намазан с масло:
Продукти:
- 2 чаши бадеми
- 1 с.л. агаве нектар или суров мед (по желание)
- 1/2 ч.л. хималайска или морска сол (по желание)
Приготвяне:
Технологията на приготвянето е малко тарикатска и ако човек не си го е приготвял друг път има голяма вероятност да “попадне в капана” и да приеме първия си опит като неуспешен. Тайната за приготвянето на прекрасно фино бадемово масло е да дадете малко време на вашия кухненски робот или блендер да си свърши работата подобаващо. За целта поставете бадемите в кухненския робот/блендер и започнете пасирането с S-образен нож в течение на 10-12 минути. Първоначално ще Ви се наложи да отлепите от стените полепналата маслена смес, но не се притеснявайте, много скоро първото Ви домашно масло ще бъде готово за директна консумация без капка чувство за вина и притеснение. Ако решите да доовкусите маслото си с меда и/или солта, трябва да ги добавите едва в края на пасирането, когато вашето фино полутечно масло е вече готово. Разбъркайте добре с лъжица сместа, за да може да се овкуси добре. Готовото масло можете да съхранявате в затворен буркан и да се любувате на свежия и нежен вкус и аромат при поискване. Приятно мазане!
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 2 минути:
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 4 минути:
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 6 минути:
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 8 минути:
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 10 минути:
Така ще изглежда вашето масло от ядки след 12 минути:
* Ако добавите меда и/или солта преди маслото да е готово, това ще сгъсти сместа и ще затрудни значително работата на робота/блендера и може да доведе до нежелани крайни резултати!
** Ако 2 с.л. готово бадемово масло се разбият в една чаша филтрирана вода се получава прекрасно бадемово мляко. Можете да си добавите банан, какао, кокос и т.н и да си приготвите отличен шейк за 1-2 минутки.
38 Comments Hide Comments
Дев,
да, от всякакви ядки става по този начин.
Най-хубаво е да са накиснати предварително, леко покълнали, при които е възможно това, изсушени (в дехидратор, слънце/въздух, фурна) и след това направени на масло.
При фъстъците е хубаво да са запечени.
Срокът на годност не би трябвало да е кратък, ако няма влага в маслото и се съхранява в хладилник. Ние правим по малко и нередовно, така че дълъг период на застой няма.
Щом е пушил роботът, значи се е затормозявал. Дали от слаби обороти или от повечко смес няма как да кажа. Внимавай при следващи опити.
Поздрави!
Гери, здравей! 🙂
Ти сигурно вече отдавна си разрешила въпроса, но аз все пак ще пиша.
След като си написала рецептата, става ясно, че се има предвид бадемово олио, а не масло.
Ето затова аз държа на точните наименования, за да не стават недоразумения.
Ядково масло е когато ядките са станали на гладък пастет. Някои му викат на това тахан , но ние наричаме само сусамовия “пастет” така.
Олио може да се извлече и в домашни условия, но за целта са наобходими пресоваща сокоизстисквачка и съответната приставка.
За запичането – да, така е: много по-осезаем аромат ще има, ако ядките са леко запечени. Не мисля, че кой знае колко човек ще си навреди с тази обработка. Още повече, че целта е добив на здравословна есенция.
И последно – тази рецепта, която сме публикували, не би била полезна в случая. А ние лично нямаме опит с домашно направена бадемова есенция.
И все пак: благодаря ти, че се отби! 🙂
Поздрави!
Пак съм аз…имам допълнение към предните си въпросчета…отне ми доста време да направя маслото, тъй като ми се струваше, че прегрява робота…дори като махах капака малко пушеше…това трябва ли да ме притеснява или да пускам смело за 12 мин.? Отне ми повече от час с почивките за да поизстине сместа. Така не се ли губят качества?
Здравейте, Колко е срока на годност на това масълце? От всякакви ядки ли става по този начин?
Забравих да спомена, че бадемовата есенция се слага вместо ликьор Амарето. Аз не желая да готвя с алкохол.
Здравей Милен,
Много благодаря за изчерпатеният отговор. Сега като се зачетох какво съм писала, наистина трябва да се вложи малко повече умисъл, за да се разбере какво точно съм искала да кажа, за което се извинявам. За да ме разбереш правилно, ще се опитам да бъда малко по-подробна. Бадемовата есенция искам да я използвам в сладкиши, ястия и т.н. / както е например ваниловият екстракт /. Лично предпочитам да няма химия в това, което правя, затова искам сама да си направя ръчно бадемова есенция. С ровене в чичо Гугъл, попаднах на тази рецепта:
Продукти:
25 г сурови бадеми
75 мл бадемово масло
Приготвяне:
• Бадемите се бланшират и се почистват от кожицата.
• Леко се запичат под горна скара или на сух тиган.
• Прехвърлят се в малко шише (бутилка) и се заливат с бадемовото масло.
• Бадемовата есенция престоява на тъмно минимум 3 дена преди използването.
Така: основно ми беше интересно какво бадемово масло да използвам – да си направя сама или да го купя от магазин. И разбира се не бих искала да запичам бадемите, но като съм чела тук-так / няма значение каква е ядката/ при запичането на ядката или семете се получава по силен аромат и усещането е по осезаемо. Ако пък има друг вариянт, който да е близък / сходен с вкуса и аромата на бадемовата есенция, с интерес ще приема твоето предложение. Ако има нещо неясно, не се притеснявай да питаш. Благодаря още веднъж 🙂
Здравей, Гери.
Няколко пъти прочетох коментара ти, за да вникна в идеята. Мисля, че схванах основното, така че ще се опитам да отговоря, а ако нещо остане неизяснено, ще продължим дискусията.
Относно приготвянето на бадемовата есенция, ти по-скоро искаш да си приготвиш ароматно масло с дъх на бадеми. За тази цел си решила да накиснеш печени бадеми в някакъв вид мазнина с надеждата, че ароматът им ще се пренесе/разтвори в обкръжаващата ги мазнина. Технически не виждам причини това да не се случи, но според мен може да възникне един елемент на разочарование, защото технически е невъзможно дотолкова да се извлече аромата, че да достигне силата на купешката бадемова есенция. Не ме разбирай погрешно, но едното няма нищо общо с другото както по произход, така и по интензитет на миризмата. Примерно , за достигането на силата на 1 капка есенция от търг. мрежа биха били необходими поне 1 кг. печени бадеми (това е според мен и приблизително, разбира се.) Причината се крие във факта, че в единият случай говорим за естествени и натурални количества етерични масла, съдържащи се в ядките (в твоя случай бадемите), а в другият случай говорим за чисто и просто химическа аналогия на изолирани етери.
Най-добрият начин, според мен да се придаде на ястие/блюдо аромат на бадеми е като се добавят смлени/кълцани/трошени и/или на брашно такива. Има много варианти да се прикрие тяхното присъствие без да се компрометира аромата, но ако се търси силата на есенцията, за жалост тогава според мен има само един вариант – химията (която аз лично не толерирам, нито препоръчвам).
Надявам се, че съм успял да отговоря, но пак да кажа – ако нещо не е правилно разбрано, моля сподели.
Здравейте,
Имам един въпрос – искам да направя бадемова есенция. Като за направата и трябва към леко запечените бадеми да се прибави бадемово масло. Въпросът ми е дали това бадемово масло е подходящо за бадемовата есенция или трябва да търся в по течен вариянт самото масло /олио/. И ако знаете дали бадемовата есенция ще се получи, ако бадемите ги оставя сурови, вместо да ги запичам. Благодаря предварително за отговора.
Илиана, без подробности и аз няма как да знам къде сте сбъркала.
Толкова се нахъсах за това масло, но не ми се получи. Не знам къде сбърках. Спазвах всичките инструкции. 🙁
Благодаря ви много за отговорите! пак ще пробвам – този път по-упорито 🙂
Да направя няколко уточнения:
2 чаши бадеми ни се равняват на 450гр.
От кухненския робот ползваме купата и ножа за накълцване.
“можете да и помогнете с 2-3 с.л. зехтин, бадемово или друг вид масло” – не масло, а олио. Има разлика. 😉
Здравей, Vissi.
По принцип ние досегa винаги сме си правили маслото в кухненския робот, тъй като при него купата е по-голяма и поне според мен става малко по-лесно. Не че в блендер не би станало, но в нашия случай блендерът е с доста голяма мощност – 1800 вата и това много бързо загрява ядките, в резултат на което се отделя по-скоро ядково олио и отпадъчни трици. В робота, обаче, всичко става наистина кремообразно и в повечето случаи няма дори нужда от добавяне на допълнителни количества мазнина. Трикът е да се отделя сместта от стените на робота на всеки 30-40 секунди и да се следи да не започне да се покачва температурата в купата. Ако сместа се нагрее над 40-45С, е добре да се изчака мъничко. Ако пък наличната техника не е много мощна, можете да и помогнете с 2-3 с.л. зехтин, бадемово или друг вид масло. Това ще ускори и пасирането и улесни хомогенизирането.
Когато приготвяме ядково масло (напоследък не много често), използваме 2 или 4 чаши ядки, но това е по-скоро защото купата на кухненския ни робот е предназначена за 14 чаши. Ако сложим по-малко от 2-3 чаши, ножът няма да захваща добре сместа и тогава маслото ще стане на бучки. Ако машинката е поне 500-600вата и има малка купа, можете да се ръководите по това дали ядките покриват ножовете (може и 1 пръст над ножа да е, защото все пак при пасиране сместа ще намали обема си).
Добавянето на солта към маслото ще способства екстрактирането на водата от продукта, като заедно с нея излизат и мазнините, които ще превърнат крайния продукт във фино хомогенно ядково масло.
Еми това е засега. Ако има други въпроси, питай смело. Понеже в момента роботчето ни излезна “в почивка” за известно време, като се завърне ще го метнем отново на манежа и може да заснемем клипче как приготвяме маслото, за да е по-нагледно.
още едно питане: на каква степен пускате блендера? пробвах и на макс и на нормално, но не открих разлика
голям зор с това масло 🙂 теоретично лешниците, които сложих в купата покриваха ножа, но дори 30мин не бяха достатъчни да стане гладка сместта. Вашите чашки по 250гр ли събират? това означава ли, че слагате 1кг. когато започвате да мелите или? явно вашият блендер е специален 😉
Здравей. Флор!
Добре дошла в редиците и се радваме, че Ви допада портала. Ако/когато имате въпроси, не се безпокойте да питате. Стараем се да отговаряме максимално бързо освен в случаите, в които трябва и ние да се поразровим за по-подробна информация.
Във вашия случай не мисля, че бадемовото масло би навредило да се употребява за възстановяване на кожата на лицето. Това, което обаче може да не е толкова полезно в известна степен е съдържанието на въпросния крем, за който споменахте. Кокосово и бадемово олио могат да бъдат отлични хидрататори за кожата и може да опитате само с тях. Добре е обаче да се направи разлика между олио и масло, защото при маслото месото на ядките и кокоса са смлени с мазнината. При олиото се извлича само мазнината и в нея няма фибри.
В Англия се обръща голямо внимание на био продукцията и не мисля, че ще е проблем да си набавите качествени масла, които спокойно да използвате за освежаване и подхранване на кожата.
Понякога е добре да оставим тялото да си оправи само проблемите, като в такива случаи е най-доброто, което можем да направим е да му даваме достатъчно хранителни вещества и да вярваме в неговите лечебни сили. 😉
Бъдете здрава и се усмихвайте повече. Дори и най-непринудената усмивка стимулира оросяването на кожата на лицето и ще спомага хидратирането 🙂
Здравейте 🙂
Очаровах се от вашия сайт,научих страшно полезни неща за което Ви благодаря!
Имам един въпрос,надявам се да можете да ми отговорите…
От около месец живея в Англия и имам проблем с кожата на лицето,която въпреки влажния въздух стана много суха,особено под очите.купих си бадемово олио от един специализиран магазин и добавих от него в крема си за лице който си нося от БГ.
Та,въпросът ми е: Вредя ли на кожата по някакъв начин,бадемовото олио подходящо ли е за кожа,тъй каато до сега съм го ползвала само за маски за коса?
Благодаря Ви предварително и УСПЕХ!
Здравей, Amrita!
Затруднявам се с отговора за печените фъстъци, тъй като не ги консумираме както сурови, така и печени. Предполагам, че ако са печени ще има промени в мазнините, ако са сурови съдържат афла токсини. Ако се консумира разумно и не пречи на организма можете да изберете подходящия от вас начин. Ние просто ги елиминирахме, защото както писах вече само дивия фъстък може да се яде суров, но той е доста по-скъп от всички останали ядки.
Поздрави и Ви желая маслото да е вкусно и да няма негативни реакции!
Благодаря много за всички съвети!
А ако се изпекат, тези токсини изчезват ли? Че не ми се ще да отиват зян фъстъчките, а пък дори и сготвено фъстъчено домашно масло пак по-добре от купешко.
Всичко най-хубаво!
Здравей, Amrita!
Аз на ваше място не бих опитвал да консумирам фъстъците сурови, тъй като в тях се съдържа афлатоксин, чиято консумация не се препоръчва. Разбира се, от друга страна въпросът е малко спорен, така че може да опитате да си приготвите и да наблюдавате тялото си. Ако се появи странична реакция, можете да преустановите приема.
Има вид фъстъци, който може да се яде суров без угризения – това е дивия фъстък, който по форма наподобява шан фъстъка, но мисля, че не е с такава твърда черупка и е с характерен кафяв цвят.
Поздрави и приятна седмица!
Ами аз бях решила да не ползвам допълнителна мазнина този път, а и нямах бадемово олио и не исках да ми се смесват вкусовете, но все пак съм доволна от консистенцията. Сега даже като е натъпкано в бурканчето ми се вижда доста фино. А аз имам едно чувалче селски сурови фъстъци с черупките, дали не мога по тази технология да си направя едно домашно фъстъчено масло? Примерно ако ги накисна и им махна люспиците и ги смеля…защото купешкото не ми вдъхва доверие, а като цяло вкусът ми харесва…
Здравей, Амрита!
Наистина фината структура на маслото зависи от мощността на робота, но ако не Ви се чака, можете да помогнете машинката с малко мазнина (за оптималния вкус е идеално бадемовото масло, но и друга мазнина става – около 1/4 чашка) , след което да продължите кълцането.
Проблемът при това масло е, че наистина от 4 чаши ядки излиза едно бурканче, което може много бързо да свърши ако не се държи под око 🙂
Но пък сутрин 1 с.л. масло подопена в чаша вода ще Ви приготви чаша протеиново прясно мляко (почти като разтворимите купешки продукти, само че изцяло сурово, домашно и най-вече супер здравословно.)
Поздравления за успехите с маслобойната и смело напред!
Ух, стана най-после :-). Ама право да си кажа, днес го приключих- 3 дни го правих. Щото се озорва роботчето, загрява и го спирам, после отлагам и така 3 дни:-). Не стана като вашето точно като консистенция, но според мен пак доста фино и приятно се получи, натъпках го в едно бурканче, да видим сега за какво първо ще го използвам:-). Благодаря ви за рецептата :-).
Хайде и после да споделиш резултата. Гледай ядките да покриват ножа на робота/чопъра.
Благодаря отново! Пробвах и съм доволна – парното не е много силно,а и аз ги държах 3-4 часа, точно са се изсушили и май ще пристъпвам към маслото :-).
Amrita, може, но стига да не е много горещо самото парно.
Много благодаря пак! Даже директно ще се възползвам от призива и ще задам още едно въпросче:-)). Хрумна ми гениалната идея да разстеля ядките на тънък слой в широка тавичка и да ги сложа върху парното, дали ще се получи?
Amrita, ако искаш да сушиш ядки извън дехидратор/фурна на ниска температура е добре честичко да ги разбъркваш, за да се избегне образуването на нежелани плесени, мицели и т.н. При наличието на такива, дори и в малки количества, попаднали в организма ще се размножават много бързо и това ще намали драстично полезността на ядките, както и техните вкусови качества.
Поздрави и не се притеснявай да питаш, когато и където намериш за добре. По-добре е да попиташ, отколкото да гадаеш или да се гризеш след време, че не си го направила 🙂
Ух, много се извинявам, аз отдавна си държах тази страничка отворена с идеята да питам и бях спряла да следя коментарите. Извинявам се за повтарянето :-).А това за накисването наведнъж е страхотна идея, още сега ще накисна всички бадеми, които имам и после ще ги оставя да се изсушат за 1-2 дни на стайна температура, би трябвало да стане. Поздрави и успех с прекрасните рецепти!
Здравей, Amrita!
Както писах в последния си коментар ако разполагате с време е добре да накиснете ядките, след което по един или друг начин да ги изсушите (поне малко) което ще доведе до удължаване на срока на съхранение. Ако в ядковото масло се съдържа повишена доза вода (в случай на накисване без изцеждане) има риск да започне първична ферментация до няколко дена, така че в такъв случай не Ви съветвам да приготвяте по-големи количества.
Най-оптималния вариант е ядките след накисване и изплакване обилно на течаща вода да се изсушат в дехидратор или да се оставят на слънчево/проветриво място за малко да изсъхнат.
Все още нямаме тази практика, която много хора препоръчват – когато се купуват ядки в по-големи количества да се накисват всички наведнъж, след което да се сушат и в последствие да си ги ползваме без съдържащите се в тях инхибитори в необходимото за нас състояние (сухи или влажни). Надявам се някой ден да стане основна практика, понеже често ни идва музата на момента и е трудно да се чака 4-5 часа докато ядките се накиснат, после да се сушат и т.н.
Поздрави и успех в приготвянето на маслото. Наистина беше много фино смляно макар и в кухненски робот. А за вкусът и удоволствието от консумацията няма да коментирам 🙂
Здрасти отново! Аз да благодаря тук за отговора по темата за туршията и да задам другото си въпросче. Тук бадемите киснати ли са и белени ли са? Направо да си кажа, аз смятам да ги накисна и да не ги беля, според вас дали ще се получи? Мерси много и поздрави 🙂
Здравей, Bianka!
Причината да се накисват ядките не се крие във факта, че по-лесно се смилат, а за да се отстранят нежеланите в стомаха ни инхибитори, които спират или поне затрудняват усвояването на белтъците и прочие.
Най-добрия вариант за ядките е те да се накиснат, след което да се изсушат, защото така те хем ще бъдат предпазени от гранясване на наличните в тях мазнини, хем и ще бъдат по-приятни за пряка консумация. Отделно от това при приготвяне на бадемовото масло е желателно ядките да не са влажни, тъй като това ще намали неговия срок на годност (ще започне първичен процес на ферментация и маслото ще се превърне в сирене). Не, че това е лошо, но ако не Ви е това целта.. 😉
Количеството ядки е добре да покрива ножовете на робота. При нас се налага да слагаме 4 чаши, тъй като купата на последния ни робот е с вместимост 14 чаши и ако добавим само 2 както е описано в рецептата, не успяваме да получим нищо повече от добре натрошени ядки. Наистина ключът към успешното пасиране на маслото е да се отлепят полепналите по стените ядки доста често, но ако вече пасираните попадат под ножа и не се завъртат в цикъла, тогава ще е наистина трудно да се получи фино масло и ще се налага да се отлепят и полепналите ядки по дъното и да се повдигат нагоре, за да може ножа да продължи да ги мели и да извлече от тях маслото.
Ако се получава и при вас така, добавете още малко ядки и започнете кълцането, но е добре първоначално да се преценят необходимите количества, защото добавяне на нови ядки към вече накълцани/избити ядки може да доведе до нееднородна консистенция.
Не се притеснявайте, ако първия път не постигнете идеално фино състояние, всичко идва с малко повече практика. В крайна сметка направихме експеримент и си набавихме едно купешко бурканче със сурово масло от бадеми и нашето беше буквално фино смляно пред ситно натрошеното такова в бурканчето. За да прикрият качествата, производителите бяха го охарактеризирали като “Crunchy/Хрупкаво”, с което се обясняваше всичко 🙂 .
Еми това е от мен, ако има нещо, винаги сме насреща!
Поздрави и успешно приготвяне на домашното сурово ядково масло!
Здравейте!
В крайна сметка не разбрах – бадемите трябва ли да се накисват или не? Ако са съвсем сухи – не е ли зле за робота? При мен въобще не се получи маслото – явно количеството на самите ядки беше малко и постоянно се лепеха по стените, като на самата перка нямаше смес. И въпреки че го спирах доста често за да избутвяам сместа, положението си остана на картинка 2 – след доста повече от 4 минути! В крайна сметка му добавих прилично количество какаово масло и най-накрая се разби. Горкия ми блендер 🙂
Naddy, не разбрах как така си писала за мляко от сусамов тахан и не е било отразено? Коментара ти го виждам публикуван на сайта, а и не само аз ето тук. Може би си объркала линковете, така че спокойно, при нас няма модерация на потребителските мнения, без значение дали са положителни или негативни. Единствения случай на непубликуване може да възникне при проблем с антиспам програмта, която проверява всички публикации преди одобряване.
Относно въпроса ти за бадемовото масло, срещал съм варианти, в които се добавя малко готово бадемово “олио” или друга мазнина. Идеята на тази статия беше да покаже на всички как наистина се получава ядковото масло, защото аз лично (признавам си 😉 ) първия път като правих ми стана на гъста топка (виж снимката след 8 мин) и предположих, че се налага да го разредя с мазнина за да стане като купешкото бурканче. Сега вече знам, че съм грешал.
Svetla, мислим в едно направление с теб. Когато ядките са вече на брашно, тогава ще остане само да се комогенизира и да излезне малко сплотяваща мазнина за да се достине фината кремообразна консистенция. Не забравяйте от време на време да спирате блендера и с помощта на шпатула да омесвате сместа, както и да я отлепяте от стените. Вече се замислям какъв вкус би имал един суров хляб или крекер, намазан с бадеово масло и отгоре малко суров конфитюр.
Ако кухнеският ви робот не е достатъчно мощен (както е при мен 🙁 ) може да смелите ядките първо в кафемелачката – тя също ще се позадъха, ако трябва да минат 2 чаши бадеми през нея, но малко по малко ще свърши работа. Другия вариант е да се използва ръчна машинка за мелене на ядки – спомням си на времето как натрошавахме на ситно орехите за баклава в такава 🙂
Докато четох направата на бадемовото масло си мислех за моят блендер който е мощен и много си го харесвам , но за съжаление се затруднява при мелене директно на ядки. Ако не им добавя съвсем малко вода може блендера ми да се повреди. Та сега си помислих дали ако пробвам с малко зехтин а не вода ще се смелят точно на хубаво масло бадемите.
Що се отнася че може да се направи от бадемовото масло и мляко, аз писах това за сусамовият тахан, но вие не го отразихте. Наистина от тези смляни продукти се получава също страхотно мляко.
Здравей, Боряна. Мисля, че се бъркаш с маслото, приготвено чрез фино смилане на ядки и онова, което се получава чрез пресоване на печени ядки прозрачното, което както спомена се продава в шишенца). Тази рецепта си е половин крем, остава само всеки да добави към него всичко, което му хрумне – сол, чесън, зеленчуци на кубчета, люто, подсладители, плодове на кубчета и и и.
От гледна точка на блендера, малко по-късно днес ще опитам друга технология, с която мисля, че ще улесним домашното производство значително – първоначално ще смеля ядките на брашно и след това ще започна финото мелене в кухненски робот или блендер. Така ще се намали загряването на маслото и ще бъде доста по-лесно и за по-слабите домакински уреди.
Успех в приготвянето и бъдете здрави и ВИНАГИ УСМИХНАТИ!
Изглежда много, много добре. На мен понякога ми се прияжда краве масло не точно заради вкуса, а по-скоро като мазнина за мазане. В България бадемовото масло, което се продава, е в шишенца, съвсем течно и бистро. Като консистенция това прилича на леко разтопено краве масло, но явно трябва и добър блендер, за да стане така. Интересно ще стане, ако се омеси с наситнени зелении или нещо лютичко 🙂